Doprajte si viac reality: Nový VR-Headset hráča zabije, ak zomrie v hre

Prevzaté a upravené z rt.com

Žiadny vtip, ale realita: Palmer Luckey, vynálezca headsetu VR Oculus Rift, vyvinul okuliare VR, ktoré môžu používateľa zabiť aj “v reálnom živote”. Luckey svoj najnovší vynález zatiaľ sám nevyskúšal – to nás neprekvapuje.

Mehr Realität wagen: Neues VR-Headset tötet Spieler, wenn sie im Spiel sterben
Headset so sadou výbušných náloží, ktoré vyvinul Luckey

Reálna hra na smrť

Všetci poznáme filmy, v ktorých sa skutočný život a virtuálna realita stretávajú alebo dokonca spájajú. Ako napríklad vo filme Náhradníci – moje druhé ja z roku 2009, v ktorom je Bruce Willis konfrontovaný s osudom svojej bezchybnej robotickej kópie v utopickej vzdialenej budúcnosti. Fikcia, ktorá sa teraz zjavne stala skutočnosťou. Ak ste si teda niekedy pri hraní videohry želali odstrániť bariéru medzi hrou a skutočným svetom, teraz je to možné. Ak vám však aspoň trochu záleží na vašom živote, mali by ste sa vyhnúť najnovšiemu vynálezu zázračného umelca virtuálnej reality Palmera Luckeyho.

Podľa spoluzakladateľa spoločnosti Oculus totiž vyvinul nový headset VR, ktorý používateľa doslova zabije, ak v hre zomrie. To, čo sa môže zdať ako vtip, ním nie je. Vývojár to so svojím nápadom myslí skutočne vážne, ako zdôraznil, keď projekt začiatkom tohto týždňa predstavil na svojom blogu: “Napumpovaná grafika môže spôsobiť, že hra bude vyzerať reálnejšie, ale len hrozba vážnych následkov môže spôsobiť, že hra bude pre vás a všetkých ostatných v hre vyzerať reálne.”

“Toto je síce hra, ale nie niečo, čo hráte.” Na pamiatku incidentu v Sword Art Online zo 6. novembra 2022 som vyrobil OQPNVG, prvé zariadenie virtuálnej reality, ktoré dokáže používateľa zabiť – ak zomriete v hre, zomriete aj v skutočnom živote.https://t.co/F3nkP5EU61
– Palmer Luckey (@PalmerLuckey) november 6, 2022

“Myšlienka prepojenia reálneho života s virtuálnym avatarom ma vždy fascinovala – okamžite zvyšujete stávky na najvyššiu úroveň a nútite ľudí zásadne prehodnotiť spôsob, akým komunikujú s virtuálnym svetom a hráčmi v ňom,” pokračoval Luckey.

Podľa Luckeyho inšpiráciou pre vražedný headset bolo anime Sword Art Online (SAO). V anime postavy nosia zariadenie nazývané NerveGear, ktoré kopíruje realitu. Postavy sa potom zúčastňujú na súboji na život a na smrť, ktorého výsledok súvisí s ich vlastnou smrteľnosťou. Podobne ako headset v hre SAO, aj Luckeyho súprava VR reaguje na špecifickú obrazovku. Ak používateľ v hre zomrie, odpália sa tri výbušné nálože umiestnené v blízkosti obrazovky headseu, ktoré môžu “okamžite zničiť” mozog hráča, čím ho okamžite zabijú aj v reálnom živote.

Tri moduly výbušnej nálože v náhlavnej súprave VR, ktoré sú umiestnené nad čelom, sú pripojené k úzkopásmovému fotografickému senzoru, ktorý rozpozná, “keď obrazovka bliká červenou farbou s určitou frekvenciou”. Po zobrazení príslušnej obrazovky s ukončením hry sa odpália výbušné nálože a hráč zomrie.

Luckey chce headset vybaviť aj “mechanizmom proti manipulácii”, ktorý “znemožní používateľovi odstrániť alebo zničiť headset”. Takže si ho nebudete môcť odložiť, pokiaľ nevyhráte. Luckey však svoj najnovší vývoj ešte sám nevyskúšal. “Existuje veľa chýb, ktoré by mohli používateľa zabiť v nesprávnom čase,” priznal zakladateľ spoločnosti Oculus. “Preto som sa k tomu ešte nedostal.” Je tiež presvedčený, že “vysoko inteligentný agent”, ktorý monitoruje hru, by mal rozhodnúť, či sa zariadenie nakoniec spustí alebo nie.

“Ide o oblasť mechaniky videohier, ktorá ešte nebola preskúmaná, hoci v reálnom svete už dlho existujú športy, v ktorých ide o podobné stávky,” vysvetlil Luckey. “Dobrou správou je, že sme na dobrej ceste k vytvoreniu skutočného NerveGear. Dokonalý VR headset je však ešte mnoho rokov vzdialený.” V závere príspevku na blogu sa uvádza, že headset je “len kus kancelárskeho umenia”, ktorý má ľuďom pripomenúť “neprebádané cesty v oblasti herného dizajnu”. Priznal však, že ide o prvý nefikčný príklad náhlavnej súpravy pre virtuálnu realitu, ktorá “môže používateľa skutočne zabiť. Nebude to posledná.”

Prepojenie na zbrojársky priemysel USA

Ako sa však zakladateľ spoločnosti Oculus dostal k výbušným náložiam zabudovaným do náhlavnej súpravy VR? Po prepustení zo spoločnosti Facebook založil priekopník VR zbrojársku spoločnosť Anduril Industries, ktorá vyrába sledovacie a obranné systémy pre americkú armádu. Za normálnych okolností používa výbušné zariadenia zabudované v okuliaroch na iný projekt, naznačuje Luckey. Ďalšie podrobnosti neuviedol, ale zakladateľ spoločnosti Oculus vyvinul desivé okuliare VR krátko po tom, ako spoločnosť Anduril Industries dostala v januári od amerického ministerstva obrany objednávku v hodnote jednej miliardy amerických dolárov. 

Podľa zmluvy bude Anduril systémovým integrátorom v úsilí amerického veliteľstva špeciálnych operácií (SOCOM), spoločného veliteľstva všetkých amerických síl špeciálnych operácií, v boji proti bezpilotným systémom. Podľa zmluvy môže SOCOM nakupovať systémy Anduril tradičným spôsobom, ale môže tiež nakupovať produkty Anduril ako službu. To znamená, že velenie môže konfigurovať systém “na základe profilov misií a zabezpečiť, aby sa SOCOM mohol rýchlo prispôsobiť novým a vyvíjajúcim sa profilom hrozieb”.


Diskusia k článku na