27 minút

Poučenie z raketového incidentu a o tých, ktorí profitujú z vojny. Časť I

Prepis a preklad: Lavazza (www.ksbforum.info)

Diskusia k článku: https://ksbforum.info/

György Nógrádi ( Budapešť , 22. máj 1949 ) maďarský odborník na bezpečnostnú politiku, ekonóm, univerzitný profesor, kandidát vojenských vied. [1] Je autorom desiatok vedeckých publikácií a množstva kníh, ako aj prednášateľom mnohých vzdelávacích prednášok. Pravidelne vystupuje na letných univerzitách Bundeswehru a SPD. [1] Jeho vedecký výkon je však sporný, keďže podľa vlastného priznania nevykonáva vedeckovýskumnú prácu. [2] Jeho vystupovanie vo verejnom živote tiež často vyvoláva rozpory. Jeho vyjadrenia na verejnosti vyvrátili okrem iného: Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Budapešti , [3] riaditeľ komunikácie Fideszu [4] a tiež rakúska vláda. (Zdroj: wikipedia.hu)

Pozreli sme sa teda na jeden z jeho rozhovorov zo 16.11. 2022 na aktuálnu tému raketový útok na Poľsko 15.11.2022 pod názvom “Poučenie z raketového incidentu a tí, ktorí profitujú z vojny”

Rozhovor v pôvodnom znení:


Prepis a preklad prvej časti rozhovoru (cca 25 minút). R – redaktor, GN – György Nógrádi):

Redaktor (R): Dobrý večer prajem poslucháčom Arény. V štúdiu sa nachádza so mnou György Nógradi (GN), bezpečnostný analytik. Ďakujem, že ste prijali pozvanie Dobrý večer prajem.

GN: To ja ďakujem za pozvanie, dobrý večer prajem.

R: Dnes je 16.11., Večer 15.11. raketa alebo rakety dopadli na územie Poľska, zabili dve osoby. 16-teho sme sa dozvedeli, že s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o nehodu, pričom na územie Poľska dopadli rakety protivzdušnej obrany pôvodom z Ukrajiny. Aké ponaučenie podľa Vášho názoru možno odvodiť z tejto nehody?

GN: Ponaučenia sú nespočetné. Začnime tým, že som sa vrátil včera v noci (15.11. pozn. prekl.), prednášal som v zahraničí, zavolali mi ohľadom môjho názoru zo stanice InfoRádió. Bol som patrične unavený, odšoféroval som viac než 660 km a mal som veľmi zlú mienku ohľadom tejto udalosti. Ostatne to môže dosvedčiť aj jeden z vašich kolegov, s ktorým som sa v ten večer rozprával. Poučení je nespočetne. Svet je znovu rozdelený, a to je strašné.

Treba si už konečne jedno uvedomiť. Stretnutie G20 – čo hovorí indonézska hlava štátu? Hovorte s Rusmi korektne. Africká únia – čo hovorí? My v rusko- ukrajinskom konflikte nepodporujeme Ukrajinu, ktorá je priateľom USA. Čo hovorí Arabská liga – 22 štátov, čo hovoria? Nech sa už konečne zložia zbrane, nech je konečne mier. Čo hovorí Západ? Je rozdelený. V rámci západu USA, Kanada, Poľsko, škandinávske krajiny, Briti a Pobaltie potlačme Rusov ako sa len dá. Ukrajinský veľvyslanec v Kazachstane, poloopitý povedal, že teraz treba zabiť, čo najviac Rusov, aby naše deti museli zabíjať menej. Konečne ho vykopli. Ale ostatné európske štáty, Francúzi, Nemci sú oveľa opatrnejší. Chceli by zloženie zbraní, mier. Mňa to veľmi hnevalo, ja nie som politik, takže sa môžem vyjadriť aj ostrejšie.

Zelenskyj, čo povedal včera? – Teraz nastal čas, aby sme voči Rusku postavili, museli sme prísť nato, že toto Rusko je taký a taký agresor voči všetkým. Nič nevedel v tom momente. Ja viem, on nie je politik, on je herec, ale je hlava štátu Ukrajiny. A týmto vytvoril určité informačné pole, naladenie. A keby náhodou vysvitlo, že toto bolo zblúdená ruská raketa, tak Zelenskyj by týmto vtiahol celý svet do najhlbšej krízy, a to vyslovene kvôli vlastným záujmom.

R: Dobre, ale môže ukrajinský prezident vmanévrovať svet do akejkoľvek krízy, pričom…

GN: Urobí preto všetko…

R: …, pričom systémy protivzdušnej obrany, systémy NATO všetko vidia? Videli odkiaľ čo prišlo, čo to bolo…

GN: Áno, vďakabohu. Ale o tom to nebolo. Keď si pozriete, tak minister zahraničia Kuleba hovoril to isté. A keď vysvitlo, že nešlo o ruskú raketu, tak povedal, že nabudúce nech sa vyjadruje až potom, keď sa dozvie celú pravdu. Takže je očividné, že existuje obrovská PR-vojna. V zátvorke, ja veľký rozdiel medzi Rusmi a Ukrajincami nevidím. Pokiaľ ide o korupciu, Ukrajina je na 122. mieste vo svetovom rebríčku štátov s najväčšou korupciou. Rusko je na 150-niektorom mieste. Takže, čo existuje, to zoberú. Pred pár hodinami bola v rádiu relácia, kde niekto povedal, že dnes je možné uviesť na zbrane na čierny trh. Myslel som si, že vypadnem z auta. Ako by sa to nedalo? Prepáčte mi. Približne pred 10-timi dňami bola v Berlíne konferencia – Zachráňme Ukrajinu. Poskytnime jej pomoc ako bol Marshallov plán. Európa vypočítala, že celkové vojnové straty Ukrajiny doteraz sú 350 miliárd EUR. Ukrajinská odpoveď nato bola, že nie, 750 miliárd. Medzi týmito dvoma údajmi je ťažké nájsť ten skutočný údaj. Po ďalšie, vysvitlo, že toto je ukrajinská raketa. Vďaka pánu Bohu. Vysvitlo, že Poliaci na základe článku 4 zvolali NATO

R: ….teraz už Stoltenberg vraví, že nie. Toto je najčerstvejšia správa, vyšla približne pred hodinou, že nie, že ani 4. ani 5. článok.

GN: to je ešte lepšie, 5. v žiadnom prípade, pretože to je vojna. Čo teraz žiadali Ukrajinci? Sorry. Uzavretie vzdušného priestoru nad Ukrajinou. Toto žiadali pred niekoľkými mesiacmi Poliaci, Američania to odmietli, teraz to odmietli Nemci. Nikto nechce umrieť kvôli Ukrajine. Poviem teraz jednu veľmi škaredú vetu. V studenej vojne bola taká veta – Sterbe für Hamburg, sterbe für Chicago? Zomrel by si pre Hamburg, zomrel by si pre Chicago? A vtedy odpoveď Západu znela, pre Hamburg nie, pre Chicago áno. Teraz sa trochu opakuje táto istá situácia. Veľmi sa teším, že táto situácia okolo rakety sa uzavrela. Ale pre mňa aj to bolo veľmi zaujímavé, že v tých niekoľkých hodinách, keď sa nedalo vedieť, čo sa vlastne stalo, resp. kto to spravil, koľko odborníkov vo svete odsúdilo Rusov. Takže ľudia sa rozhodujú a odsudzujú na základe sympatií a záujmov a argumenty zaberajú oveľa menej.

R: To nevidíte pozitívne, že žiaden zodpovedných vedúcich funkcionárov sa nepokúsilo eskalovať situáciu? Všetci z vedúci funkcionárov z NATO aj maďarský premiér, všetci, aj poľský premiér, ktorého krajina sa ocitla pod útokom, alebo to mohol tak vnímať že sa niečo deje, hovorili, že treba sa ukľudniť, nevieme, čo sa stalo, treba vyčkať a potom neskôr, s chladnou hlavou…

GN: V tomto máte úplnú pravdu, avšak anglická spravodajská služba, počas tých niekoľko hodín, keď sa nevedelo, čo sa stalo, dávala protichodné stanoviská, pokiaľ ide o americké vedenie, Biden bol korektný, pretože vyhlásil, že sa nato pozrieme. Potom to bol on, kto v G20 úplne korektne vyhlásil to, že to bol ukrajinský útok, nechceli to, atď. A keby som bol veľmi bezočivý, tak by som sa spýtal, že v prípade, že by šlo o ruský útok, tak NATO, 5. článok, a keď to bola ukrajinská raketa, tak NATO, ktorý článok? Ale to by som sa spýtal ako zlomyseľný vysokoškolský pedagóg.

R: Keď náhodou ide o nehodu, tak ani jedna raketa by nevyvolala svetovú vojnu…

GN: Keby to bolo ruská nehoda, tak by sa k tomu svet nepostavil takto. Našťastie máme novú situáciu, a chvalabohu je eskalácia trochu zdržanlivejšia.

R: Vidíte taký záujem, či už zo strany Ruska alebo Ukrajiny alebo v rámci NATO, ktorý by chcel túto vojnu posúvať k smerom k eskalácii?

GN: Áno, je to jednoznačne záujem Ukrajiny, upresnením záujmom súčasného ukrajinského vedenia. Ukrajina postupne prekladá svoje návrhy na uzatvorenie mieru. Naposledy, jeden 10 bodový návrh. Čo je jeho podstatou? Rusko má stiahnuť svoju armádu, medzinárodná zmluva má garantovať hranice Ukrajiny, a Ukrajina požaduje obrovské vojnové reparácie. Nato Lavrov povedal, že o takomto návrhu nemožno rokovať.

R: Ale, Ukrajina môže žiadať vôbec niečo viac, ako aby sa útočník stiahol z jej územia?

GN: Odpoveď je, že v podstate nie, ale keď sa pozriete na prvý týždeň po 24.2., mám pritom celkom dobrú pamäť, vtedy ešte Zelenskyj vyhlasoval – vzdáme sa Krymu na 15 – 20 rokov, o ostatných územiach uzavrime dohody, ale akonáhle sa začali sypať finančné prostriedky a technika zo Západu, v tom momente sa zmenila ukrajinská stratégia. Čo je v podstate logické.

R: Áno, pretože sa menila jej silová pozícia.

GN: Áno, pretože pocítili, že sa mení ich silová pozícia. Ale boje uplynulých mesiacov ukazujú, že nastala určitá patová situácia, so všetkými dôsledkami pre aj proti.

R: Na vzdušnú obranu NATO to vrhá tieň, že takáto nehoda môže nastať? Nehodám sa nedá zabrániť?

GN: Nedá sa im zabrániť. Takže prepáčte, ak sledujete vojenskú odbornú tlač, približne každé 2 dni spadne vo svete nejaké vojenské lietadlo. Nikto sa s tým nezaoberá, je to vždy strašné, je jeden – dvaja mŕtvi, pár poškodených, zrútených budov. A toto sú najlepšie stroje vo svete a aj pri nich sa môže stať nehoda. Ďalej. Teraz prebieha diskusia o tom, nakoľko krajiny susediace s Ukrajinou ako Rumunsko, pobaltské štáty, Poľsko, atď. dostávajú adekvátnu protivzdušnú ochranu. Ok. Ale otázkou vždy zostáva, nakoľko je tá protivzdušná obrana efektívna, na koľko %? Ukrajinci už dlhší čas tvrdia, že ich obrana je účinná na 80%, možno áno, možno nie, ja pravdivosť tohto z Budapešti posúdiť neviem. Avšak faktom ostáva, že väčšinu prichádzajúcich ruských rakiet zostrelia. A faktom ostáva, že našťastie toto nebola ruská raketa, ale ukrajinská raketa. A týmto momentom, ako ste to už aj Vy povedali, nastáva úplne iná situácia vo svete.

R: A táto nová situácia vo svete má dopad na nás (pozn. Maďarsko), ktoré síce nemá hranicu s Ruskom, ale má hranicu s Ukrajinou? Skrýva nejaké nebezpečenstvá pre nás?

GN: Moja odpoveď je áno, veľmi veľa rizík, o ktorých sa ťažko rozpráva. Vždy dodám, že ja som len hlúpy vysokoškolský pedagóg, takže posudzujem zo svojho poľa pôsobnosti.

  • Po prvé: Z Ukrajiny odchádza obrovské množstvo utečencov.
  • Po druhé: Tak prosím o prepáčenie, ale asi 21 rokov sa v Ukrajine nekonalo sčítanie obyvateľov. Koľko obyvateľov mala Ukrajina pred 31 rokmi? 52 miliónov. Pred 21 rokmi? 47 miliónov. Koľko obyvateľov má Ukrajina teraz? Existujú len odhady, že je to od 20 do 30 miliónov. To je jedno katastrofické číslo. Koľko predstavuje počet detí na rodinu? 1,14. Toto je jedno z najnižších čísel v Európe. Pokiaľ ide o uzatváranie manželstiev, toto číslo padá posledných 8 rokov.
  • Po ďalšie. Prichádzajú utečenci. Z prichádzajúcich utečencov sú prosím všetci utečenci alebo ich posiela ukrajinská tajná služba? Túto otázku si zvyčajne kladiem. Ukrajinská tajná služba zjavne vedome zaplavuje Európu svojimi agentami. Zodpovedať, aký to bude mať v budúcnosti dopad, našťastie nie je mojou úlohou.
  • Národnostné menšiny v Ukrajine – denne čítam ukrajinské správy, pred dvoma dňami, zakázali vyučovanie ruštiny, pričom tam žije obrovská ruská menšina. Maďari. Od začiatku vojny, približne polovica Maďarov z Ukrajiny ušla. časť z nich bola doslova vyštvaná, ale ani toto nechceme hovoriť nahlas, aby sme nezhoršovali vzájomné bilaterálne vzťahy.

R: Tieto vzájomné vzťahy možno znovu vybudovať? Alebo keď vojna na Ukrajine skončí, budú terčom znova národnostné menšiny?

GN: Toto je veľmi ťažká otázka, dám na ňu hlúpu odpoveď. Ak Podoljak, ktorý je poradcom prezidentského úradu, v podstate je jeho vedúcim, vyhlási, že po skončení vojny bude ukrajinská armáda bude najsilnejšou armádou v tejto oblasti, povedal to približne 2 dni dozadu, a od tohto momentu budeme realizovať svoje politické ciele prostredníctvom tejto armády. Ja túto vetu nejdem ani rozoberať, pretože je nesmierne negatívna.

R: A nie je to tak, že keď niekto disponuje vojenskou silou, realizuje svoje politické ciele prostredníctvom práve nej? Rusko to práve teraz robí.

GN: A prosím pekne okrem Ruska viete mi povedať ešte jednu ďalší európsky štát, ktorý toto robí? Len jeden si prosím. Ja o žiadnom takom štáte neviem.

R: Akú môže mať Ukrajina silovú pozíciu po vojne s tou armádou, ktorú počas tohto obdobia vojny vybudovala? Dá sa to už teraz vidieť?

GN: Nie. Prosím povedzte mi, ako skončí vojna. 2. Povedzte mi, kedy skončí vojna. 3. Rumunského ministra obrany pred týždňom vyhodili z úradu, oficiálna verzia je, že žiadal o uvoľnenie z úradu, lebo vyhlásil, že by bola dobrá dohoda medzi Ruskom a Natom a Ruskom a USA, nakoľko toto nie je rusko-ukrajinská vojna. Toto isté povedala aj chorvátska hlava štátu, jeho ho však vykopnúť nemohli. Ďalšia otázka, prosím Vás povedzte mi, čo bude so zbraňami, relatívne modernými, ktoré boli odovzdané Ukrajine? Zostanú ukrajinskej armáde alebo si ich vypýta Západ späť alebo budú rozpredaná na čiernom trhu? Vo vašom rádiu odznela informácia, že na čiernom trhu zatiaľ zbrane nevideli. Nechcem sa k tomu znova vracať, ale ja som ich videl veľmi veľa. Takže to takto nefunguje, po maďarsky povedané, aj toto je otvorenou otázkou.

R: Ale s ktorými zbraňami? S Himarsami? S ručnými zbraňami, ostatnými zabraňami?

GN: Určite nie s tými ručnými zbraňami, ktoré možno použiť v akejkoľvek vojne. Prosím skúsme sa zamyslieť nad faktom, že približne pred 4 dňami, fínske ministerstvo obrany oznámilo, že posiela na Ukrajinu delegáciu, pretože zaznamenalo prítomnosť fínskych zbraní na západoeurópskom čiernom trhu. Američania vyhlásili, že pošlú na Ukrajinu delegáciu, pretože vidia miznutie amerických zbraní.

R: Miznú teraz moderné zbrane z Ukrajiny v oveľa väčšej miere ako zvykli miznúť zbrane ktorejkoľvek inej vojne?

GN: Nepoznám takú vojnu, v ktorej by boli odovzdané zbrane v takejto miere zadarmo. Možno by sa dal uviesť príklad Vietnamu, avšak z Vietnamu nemizli zbrane, lebo išlo o úplne inú štruktúru. V Afrike teraz prebieha veľké množstvo vojen. Poviem ešte jednu škaredú vec. Momentálne prebieha vo svete 30 vojnových konfliktov. Prebiehajú vojny v rozličných miestach v Afrike, tam nejde takéto množstvo zbraní. Takže v prípade Ukrajiny ide o to, aby Rusi boli potlačení. Ospravedlňujem sa, ale konečne máme dostatočné množstvo času na rozprávanie sa. Kde začína tento proces? Že vzniklo zjednotené Nemecko. Čo sa riešilo pri znovu zjednotení Nemecka? Že 5 spolkových krajín NDR sa včlení do NSR a vznikne dnešné zjednotené Nemecko. Horibilné sumy sa odovzdali sovietskemu, neskôr ruskému vedeniu. Čo nasleduje potom? Že všetky socialistické štáty medzi Nemeckom a Sovietskym zväzom sa stanú členom Európskej únie a NATO v rozličných obdobiach. Čo nasleduje potom? Začne sa rúcať Sovietsky zväz.

1. tri pobaltské štáty v krátkom čase vstúpia do EÚ a NATO.

2. začne sa boj na život a na smrť o Bielorusko a Ukrajinu. V Bielorusku je jedno-osobový diktátor, Lukašenko. Bielorusko či Lukašenko, to je úplne jedno, ktorý potláča akékoľvek demonštrácie. Zvyknem hovoriť, že dnes sa bieloruská opozícia nachádza na troch miestach, a to na Západe, kde je mimoriadne smelá, doma vo väzení a doma pod zemou.

3. Ukrajina – od roku 1991 tento štát padá, klesá jeho úroveň. Krym, od roku 1773 patrí Rusku. Čo sa stalo na Kryme v roku 2014? Rusi urobili presne to isté ako Západ spravil v Kosove. Prečo? Pretože tu sa nachádza jediný ruský hlboko-morský teplovodný prístav, v Sevastopole. Akým spôsobom oddelili Krym? Úplne jednoducho. Jednoducho tak, že priškrtili distribúciu, nefungujú telefóny, telegramy, nie je nič. Odkazy sa píšu na písacom stroji a doručujú ich poslovia. Nie sú mŕtvi. Jednoducho Ukrajincov a časť Tatárov bola vysťahovaná. Ale táto istá taktika teraz nevychádza. Sorry. Ako začala táto vojna? Že od minulej jesene USA vyhlasovali dátumy, kedy vojna začne. Putin sa zabávana tom, že nech mu už konečne povedia, kedy bude vojna, pretože by chcel ísť na dovolenku. Ale 22. február označili USA ako x-tý dátum v poradí pre začiatok vojny, čo sa naozaj ukázalo ako skutočný plánovaný začiatok vojny. Pričom Rusi o dva dni neskôr posunuli vojnu, čím zmiatli vlastné vojenské vedenie. Čo je ruský princíp? Útočíme zo štyroch strán, za 9 dní zvíťazíme, za 2 obsadíme Kyjev a ukrajinské vedenie prevezieme do Ruska. Čo sa stane? Ruské komando obsadí 2 letiská v Kyjeve, ukrajinské komando ich všetkých pozabíjalo. V tejto vojne obe strany používajú nepredstaviteľnú mieru brutality, krutosti, a ja medzi nimi veľký rozdiel nevidím.

R: Má vôbec napadnutá strana inú možnosť ako brániť sa všetkými možnými spôsobmi? Má napádajúca strana inú možnosť ako útočiť všetkým, čo má k dispozícii? Nie je toto podstatou vojny?

GN: Odpoveď je áno, ale… Prečo sa deje to, že všetci analyzujú rusko-ukrajinský vojnu? Prečo sa deje to, že pri prebiehajúcich 30 vojnových konfliktov v súčasnosti vo svete sa nikto nezaoberá ďalšími 29 vojnami alebo sa o tieto zaujíma len okrajovo?

R: Nie je to preto, že sa nachádza tuto v susedstve?

GN: Nie je to preto, že chcú Rusko potlačiť ďalej smerom na východ? Čo je strategickým cieľom Britov, Kanaďanov, Američanov, Pobalťanov, Škandinávcov, Poliakov?

R: V akej miere je podľa nich potrebné zatlačiť Rusko späť?

GN: V takej miere ako je to len možné.

R: Niekto by povedal, že nie je potrebné Rusko úplne ponížiť, pretože tým ho nasmerujú pod krídla Číny.

GN: Áno, túto reláciu som počul. Ale je tu niekoľko problémov. Keď už niekto takéto niečo hovorí a ja som naozaj rád, že máme čas, treba si uvedomiť, že máme 3 globálnych hráčov. Na prvom mieste stojí USA, so svojimi očami, teda spolu s ostatnými anglosaskými krajinami ako Kanada, Veľká Británia, Austrália, Nový Zéland, táto pätica bez okolkov odpočúva celý svet. Ale je tu jeden problém. Existuje taký človek, ktorý má 99 rokov a vďakabohu ešte žije, volá sa Henry Kissinger. Jeho politickou koncepciou bolo, že tento svet vytvorený v 70.-tych rokoch minulého storočia, nadväzujúc na Viedenskú mierovú konferenciu 1814-1815, treba nahradiť takým politickým systémom, kde americko-sovietske vzťahy a americko-čínske vzťahy sú vždy lepšie ako sovietsko-čínske vzťahy. Takže poviem to po maďarsky: Sovietsky zväz a Čínu treba postaviť proti sebe. Teraz v podstate Rusko a Čínu. Uskutočnia to? Biden sa o to pokúša. Biden pred sumitom G20 rokoval v Phnom Pénhe Kambodži s predstaviteľmi ASEANu sa dohodol na tom, že vystúpia proti Číne. S Čínou sa dohodol, že Čína vystúpi proti Rusku. A pokiaľ si všímate čínsku politiku, Číňania vyhlasujú, že nie sú ochotní odsúdiť ruskú politiku. Jedna poznámka. Bezpečnostná rada mala jedno zasadnutie, na ktorom požadovali, aby Rusko odsúdili. Z 15 členov, 10 hlasovalo za. Rusi to vetovali, od tohto momentu je to celé formálne. Ale ostatní 4 členovia sa zdržali. Z týchto 4 členov, je jeden Togo, na toho zabudnime, ako ktorí sú tí zvyšní 3 členovia? Čína, India, Brazília.

R: Ako možno zistiť, čo chcú Číňania? Číňania sú obzvlášť málovravní, navyše nehovoríme ich jazykom.

GN: Tak po prvé, veľmi veľa ľudí sa učí po čínsky. 2. Ja som bol v Číne spolu 6x, naozaj sú mimoriadne málovravní. Oni majú strategickú dilemu:

  1. Tento svetový poriadok vznikol bez nich. Vznikol tak, že je proti nim. Takže nie sú ochotní ho dodržiavať.
  2. Čína má jednu podstatnú dilemu. Kto je môj hlavný nepriateľ? Pred pár dňami USA vydali taký zákon, národno-bezpečnostné rozhodnutie, že hlavným nepriateľom USA je Čínska ľudová republika. Čo je čínskou dilemou? Ak mojím hlavným nepriateľom je USA, tak moje kroky smerujú k Taiwanu, tak aby nebola svetová vojna. Ak je mojím hlavným nepriateľom Rusko, tak získam späť Sibír, čo je starodávnym územím Číny, avšak nato musím počkať na oslabenie Ruska. V tomto sa pekingské vedenie musí rozhodnúť.
  3. Si Ťin-pching, sorry, čo teraz urobil? V Číne môže byť tá istá osoba predsedom strany a generálnym tajomníkom strany maximálne 2 volebné obdobia. On teraz začal tretie, svojich protivníkov mimoriadne šikovným spôsobom drží ďalej od moci.

Takže žijem vo svete, kde existuje 79-ročný mimoriadne chorý Biden, ktorý teraz zahlásil, že o 2 roky by chcel znovu kandidovať na prezidenta USA, čo je pre mňa osobne tragické. Ja k tomu vždy dodám, že jedno je treba vidieť, za Bidenom stojí CIA, FBI, Ministerstvo zahraničných vecí, Pentagon, celá garda odborníkov, toto sú profíci. Biden je chudáčik. Je taký, ako je. Je jeden 70-ročný diktátor Putin a je ešte Si Ťin-pching Si Ťin-pching, ktorý nechce odovzdať moc. Toto nie sú veľmi pozitívne obrázky o budúcnosti.

R: Ale prečo toto nie sú pozitívne obrázky? Veď z tejto pozície Si Ťin-pching nezačal vojnu ešte nikdy, voči nikomu. Má nesmierne skúsenosti, jeho štát je stabilný, v strane je mužom číslo jedna, a bude ešte dlho mužom číslo jedna, tam nie sú voľby.

GN: Ale sú, avšak tie voľby sú úplne formálne. V podstate hovoríme to isté. Nepochybne Si Ťin-pching má dilemy. Čo sú tie dilemy? Juhovýchodná Ázia je proti mne, ja postupne obsadzujem ostrovy, vôbec ma nevyrušuje, komu patria. Tam, kde sa raz vstúpil, odtiaľ neodídem, tam si vybudujem námornú alebo leteckú vojenskú bázu. 2. Nato, aby sa udržala životná úroveň Číny, je potrebný rast GDP 8%. Toto dnes Čína dokáže zabezpečiť. 3. Si Ťin-pching nadviazal trochu na Mao, kritiku veľmi neznesie, svojich protivníkov drží od moci, jeho predchodcu vyviedli zo zasadnutia strany, tieto obrázky videli všetci. Takže vedie veľmi šikovnú politiku, uvidíme čo z toho bude. Takže prosím prepáčte mi, na druhej strane je Biden, ktorý je nespôsobilý, na tretej strane je Putin, ktorého nemožno odstaviť. Možno ho zabiť. Odstaviť od moci diktátora v dejinách nebolo možné.

R: Ale na summite G20 aj Číňania odsúdili agresiu Ruska voči Číne. Tomuto ako máme rozumieť?

GN: Tomuto treba rozumieť takto, ale prepáčte, oni neodsúdili toto. Oni odsúdili to, keby sa Rusko rozhodlo použiť v konflikte jadrovú zbraň. Toto je neuveriteľne zaujímavé, rozpráva o tom celý svet. Taktická atómová zbraň. Sorry. Akú má územný dosah taktická atómová zbraň? Je to 20 km2, čo je 5 x 4 km. Koľko má rusko-ukrajinská hranica? Viac než 1000 km. Takže použitie taktickej jadrovej zbrane by bolo nezmyselné. Lavrov, Putin, Šojgu, do radu prehlásili, že nebude taktická jadrová zbraň v Ukrajine. Čína odsúdila toto. Nebola však ochotná odsúdiť Rusko ako také.

R: Myšlienka použitia taktickej jadrovej zbrane sa počas vojnového konfliktu pravidelne, takmer na týždennej báze objavovala v oficiálnych ruských tlačových vyhláseniach.

GN: To je pravda, ale nikdy to neodznelo z úst troch hlavných predstaviteľov. Prepáčte.

R: Vždy to hovorili nejaký zástupcovia.

GN: Určite.

R: A medzitým vysvitlo, že CIA a predstavitelia ruských informačných služieb spolu rokujú.

GN: Vďakabohu.

R: Toto je dobrá správa?

GN: Samozrejme. V Ankare. Sorry. Čo sa stalo? Rusi a Ukrajinci si vymenili vojnových zajatcov. Kto vystupoval ako sprostredkovateľ? Saudská Arábia. Čo stalo s niektorými zajatými dôstojníkmi? Boli pustení na slobodu, ale s tým, že do konca vojny musia ostať v Ankare. Čo sa stalo s Američanmi, ktorí sa tam nachádzali? Jednu časť z nich pustili, čo dostali za výmenu? Nikto netuší, Saudi boli veľmi dobrí sprostredkovatelia, obidve strany ich akceptovali, spolupracujú s Rusmi v mnohých veciach. Síce sa dostali do konfliktu s Američanmi ohľadom ťažby ropy, ale obidve strany ich akceptovali. Takže nastala mimoriadne zaujímavá situácia, a keď predstavitelia dvoch tajných služieb spolu rokujú, to znamená, že konečne jednajú odborníci. Kam potom šiel šéf CIA? Informovať kyjevské vedenie. O čom ich informoval? O čom chcel. Viem, že som hnusný. Vietnamská vojna. Vrcholové stretnutie ZSSR a USA. Čo sa stalo? O prvom bode dohody, Sovieti informovali podrobne Vietnam. Ale ostatné body dohody, nikdy neboli zverejnené.

R: Máme o tom akúkoľvek informáciu, o čom môže rokovať šéf CIA s vedúcim sovietskej, pardon ruskej tajnej služby? Na čo môže dostať mandát? Na čo chce?

GN: Budem hnusný, na čo chce. Je to veľmi zaujímavé. Moja žena ma poprosila, tento rok mi vyšli 4 knihy, aby som napísal knihu o amerických bezpečnostných teóriách. Už ju píšem mesiace. Jedna poznámka a hneď odpoviem na otázku. Bol jeden americký prezident, ktorý sa volal Richard Nixon. Keď ho zvolia, čo odpovie, komu neverí na ministerstve zahraničných vecí a v CIA? Kto stojí na čele CIA? Helms. Čo hovorí? Vo Washingtone sa ráta jedna vec, ak máš znalosti. A toto je obrovská pravda. O čom rokuje? O čom chce. Šéf CIA, predovšetkým v takej situácii, keď je americkým prezidentom niekto, ako Biden, tak má v podstate slobodnú ruku. Takže po maďarsky. Máme jedálny lístok, ktorý prinesie FSB. Sadnú si k tomu, a prerokujú to. Z týchto rokovaní, nikdy nič neprenikne na verejnosť. Pre médiá dajú vyhlásenie, rokovania boli dôležité, urobíme všetko pre záujme našich národov, atď. Takéto niečo viem aj ja kedykoľvek napísať. Ale v skutočnosti preberú všetky problémy. Americko-ruské vzťahy, Európa, zbrojenie, rusko-ukrajinská vojna, ja ich viem niekoľko vymenovať, a je pravdepodobné, že v niektorých sa aj dohodli. Obidve strany následne informujú svoje politické vedenie. Kde rokovali? V Ankare. U koho? U Turkov. Čo povedal americký prezident Erdoganovi. Že mu veľmi pekne ďakuje za sprostredkovanie. Približne pred rokom na zozname amerického ministerstva zahraničných vzťahov bol Erdogan, že ho treba potopiť. Je to veľmi, veľmi zaujímavé. Ja viem, že to nie je miesto pre reklamu, avšak objavila sa snáď jedna z najlepších kníh na svete v maďarčine. Bývalý turecký premiér Turecka, Davutoğlu vydal knihu Strategická hĺbka. Dáva pohľad na fantastickú analýzu týchto otázok, koho to zaujíma, nech si to pozrie.

R: Skončili sme pri Turecku. Aká je pozícia Turecka v rámci NATO a v rámci ukrajinského konfliktu?

GN: Dobre. Možno by bolo dobré, mať k dispozícii aspoň týždeň na rozprávanie sa a zodpovedanie týchto otázok. Viem že to je hlúposť, ale aj tak. Aká je základná koncepcia Turecka? Po prvé, sme na južnej hranici Sovietskeho zväzu. Dobre, dnes už nie je Sovietsky zväz. Po 2. Hovorím v bodoch. Po rozpade Sovietskeho zväzu, Turecko zaberá najväčšiu časť pobrežia Čierneho mora. 3. Kontrolujem prielivy Bospor a Dardanely, takže mám absolútne nenahraditeľné miesto. Po 4. Máme jednu zaujímavosť, migrantov. Idú cez moju krajinu. Keď nechcú, aby chodili, tak nech zaplatia. 5. NATO vždy všetko vo svojej histórii vypočítalo. Vypočítali, koľko je hodnota Turecka a Grécka. Vyšlo, že 10 ku 7. Hovorím to zjednodušene. Turecko je o 50 percent dôležitejšie ako Grécko. Turecko takýmto spôsobom dostalo svoju podporu. Prišiel Erdogan. Sú okolo neho obrovské rozpory, ja sa však o nich nechce baviť o jeho úlohe. Naznačujem, je veľmi chorý, možno mu ostáva niekoľko rokov. Keď ide niekde

na zahraničnú cestu, treba vyprázdniť niekoľko nemocníc, aby v prípade, že sa mu niečo stane, ho tam mohli umiestniť. Po ďalšie. Erdogan sa dostal do konfliktu s mnohými politikmi. Z týchto politikov bol najočividnejší príklad s Merkelovou. Keď Erdogan navštívil Berlí, to bola Merkelová iba vedúca frankcie CDU-CSU, tak sa vyjadril, že preňho je veľmi obrovský negatívny zážitok, keď on ako predstaviteľ Turecka musí rokovať so ženou. Merkelová. Navštívila Turecko. Erdogan nedovolil vyložiť nemeckú zástavu. Od tohto momentu, keď Merkelová niekde šla, mala v kabelke vždy malú nemeckú zástavu, aby ju mohla vyložiť na stôl, v prípade potreby.

Aká je terajšia turecká pozícia? 1. Turecké jednotky sa teraz nachádzajú v Iraku. 2. Turecké jednotky sa teraz nachádzajú v Sýrii. Čo je strategickým cieľom? Za akúkoľvek cenu, opakujem za akúkoľvek cenu zabrániť tomu, aby Kurdi vytvorili autonómnu oblasť. Prečo? Pretože južná a východná časť Turecka, Maďari a nielen Maďari, turisti všeobecne, cestujú k moru. Odkiaľ je najviac turistov z Ruska? Kam chodí najviac tureckých gastarbeitrov? Do Ruska. Kto najviac nakupuje turecké ovocie, zeleninu? Rusko. Okey. Ale keď sa pozriem na menej frekventované miesta v Turecku, tam žije viac ako 10 miliónov Kurdov. Koľko obyvateľov má Turecko? 80 niekoľko miliónov. Čoho sa bojí Erdogan? Že ak by niekedy Kurdi vytvorili autonómnu oblasť, neskôr vyhlásili nezávislosť, tak sa Turecko rozpadne. Ako vie tomu zabrániť? Ak zabráni vzniku autonómnej oblasti Kurdov v Sýrii, Iraku, ak by nastal taký pokus, pomocou vojenskej sily takýto pokus zlikviduje. Je to neuveriteľne zaujímavé. Turecko dnes má v tejto oblasti najlepšiu armádu. Turecká politika je obzvlášť zaujímavá. Turecko bolo strategickým spojencom Izraela, potom sa dostali do sporu. Strategickým spojencom Turecka bol Egypt a dostali sa do sporu. Dnes sa turecko-americké vzťahy zlepšujú, pretože Turecko vstupuje ako sprostredkovateľ rusko-ukrajinskej vojne. Ako?

Koniec prvej časti.

Diskusia k článku: https://ksbforum.info/